LOKLANY KLUB MAM

Gminna Biblioteka Publiczna w Książkach zakończyła realizację projektu Lokalny Klub Mam w ramach programu AKTYWNA BIBLIOTEKA finansowaną ze środków Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizującej Program Rozwoju Bibliotek. 
Celem projektu była aktywizacja mam mieszkających na terenie gminy oraz zorganizowanie im czasu wolnego. Chcieliśmy stworzyć miejsce, do którego mama mogłaby przyjść ze swoją pociechą, porozmawiać z innymi mamami, napić się kawy, spotkać się ze specjalistami.  Część spotkań odbywała się z dziećmi część tylko z mamami. Pierwsze organizacyjne spotkanie odbyło się w styczniu. Na kolejnych zaś:
  • w lutym gościliśmy panią doktor Sławomirę Sachę, która rozmawiała z mamami o zdrowiu dzieci,
  • w marcu panie dietetyczki przygotowały dla nas spotkanie dotyczące zdrowego trybu życia,
  • w kwietniu zadbałyśmy o nasze ciało i zorganizowałyśmy zajęcia zumby. Dla niektórych mam było to pierwsze spotkanie z tą formą aktywności,
  • 29 kwietnia spotkałyśmy się z panią logopedą. Pani Katarzyna Jędrzejewska przybliżyła mamom temat wad wymowy  u dzieci oraz podpowiedziała jak można im zapobiegać. W tym samym czasie dzieci bawiły się w Wyspę Skarbów i szukały ukrytego w bibliotece skarbu. 
  • 6 maja dzięki Agnieszce Piątkowskiej i Izabeli Kozłowskiej (Avon) mamy miały możliwość przekonania jak łatwo, szybko i przyjemnie można zafundować sobie domowe mini SPA. 
  • 23 maja zaprosiliśmy na spotkanie panią pedagog Annę Jaworską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wąbrzeźnie. Pani Ania cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania i wyjaśniała wszystkie wątpliwości związane z wychowaniem dzieci. Dzieci w tym czasie brały udział w konkursie portretując swoje mamy. 
  • 7 czerwca mamy ze swoimi pociechami wybrały się do kina. Wspólnie obejrzeliśmy "Tajemnice Zielonego Królestwa". Bajka podobała się zarówno dzieciom jak i mamom. Oczywiście jak to na wycieczce obowiązkowo były lody oraz małe co nieco. W drodze powrotnej dzieci mogły przekonać się czym jest podwodny świat. Maluchy przebrały się za marynarzy, weszły do łodzi podwodnej a na końcu mogły zajrzeć do skrzyni pełniej skarbów i znaleźć w niej mały skarb dla siebie. 
Spotkanie podsumowujące odbyło się 27 czerwca.  Mamy mogły obejrzeć galerie zdjęć wykonanych podczas trwania projektu oraz prace dzieci wykonane podczas spotkań.
W projekcie brało udział 12 mam wraz ze swoimi dziećmi w wieku 0-7 lat.  Odbyło się 8 zaplanowanych  spotkań, oraz podsumowanie projektu  wraz z prezentacją galerii oraz wyjazd do kina Z deklaracji mam wynika, że Lokalny Klub  ma ogromną szansę przetrwania i kontynuowania działalności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz